Dzīvokļu īpašnieku Biedrības dibināšana un darbība.
Dzīvokļu īpašnieku Biedrības dibināšana.
Dzīvokļu īpašnieku biedrība ir juridiska persona, kam dzīvokļu īpašnieki savā kopsapulcē vai Aptaujā ir piešķīruši noteiktas pilnvaras- pilnvara pārvaldīt māju.
Biedrību dibināšanu regulē Biedrību un nodibinājumu likums. Tajā "biedrība" tiek definētā kā brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai sasniegtu biedrības statūtos noteikto mērķi, kam nav peļņas gūšanas rakstura. Līdz ar to biedrība nav komersants kas veic standarta uzņēmējdarbību, un biedrībai arī nav jāmaksā valstij uzņēmuma ienākuma nodoklis( UIN) . Biedrībai nav arī pamatkapitāla. Tas nozīmē, ka dibinot biedrību nav nepieciešams iemaksēt noteiktu summu biedrības kontā, kā tas ir dibinot SIA. Taču DZīB tomēr ir tiesības veikt saimniecisko darbību sava īpašuma uzturēšanai vai izmantošanai un veikt arī citas saimnieciskās darbības, lai sasniegtu biedrības statūtos izvirzītos mērķus.
Peļņu, kas gūta no biedrības saimnieciskās darbības, nedrīkst sadalīt starp biedrības biedriem. To drīkst izmantot tikai biedrības saimnieciskajiem mērķiem.
Dzīvokļu īpašnieku biedrību reģistrē Uzņēmumu reģistrā, piešķirot tai attiecīgo reģistrācijas nummuru.
Dzīvokļu īpašnieku biedrības darba organizēšana.
DZīB, kļūstot par nama pārvaldnieku , organizē visas obligātās apsaimniekošanas darbības, kuras noteiktas nama pārvaldniekam Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā.
Obligāti veicamās pārvaldīšanas darbības ir šādas:
1) dzīvojamās mājas uzturēšana (fiziska saglabāšana) (turpmāk — uzturēšana) atbilstoši normatīvo aktu prasībām:
a) dzīvojamās mājas sanitārā apkope,
b) siltumenerģijas, arī dabasgāzes, piegāde, ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu nodrošināšana, sadzīves atkritumu izvešana, slēdzot attiecīgu līgumu ar pakalpojuma sniedzēju (turpmāk — dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamais pakalpojums),
c) elektroenerģijas nodrošināšana dzīvojamās mājas kopīpašumā esošajai daļai (arī kopīpašumā esošo iekārtu darbības nodrošināšanai),
d) dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un komunikāciju apsekošana, tehniskā apkope un kārtējais remonts,
e) dzīvojamai mājai kā vides objektam izvirzīto prasību izpildes nodrošināšana,
f) dzīvojamās mājas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu nodrošināšana;
2) pārvaldīšanas darba plānošana, organizēšana un pārraudzība, tajā skaitā:
a) pārvaldīšanas darba plāna, tajā skaitā uzturēšanai nepieciešamo pasākumu plāna, sagatavošana,
b) attiecīgā gada budžeta projekta sagatavošana,
c) finanšu uzskaites organizēšana;
3) dzīvojamās mājas lietas (turpmāk — mājas lieta) vešana;
4) līguma par piesaistītā zemesgabala lietošanu slēgšana ar zemesgabala īpašnieku;
5) informācijas sniegšana valsts un pašvaldību institūcijām.
(3) Citas pārvaldīšanas darbības ir darbības, kas saistītas ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un tiek veiktas atbilstoši dzīvojamās mājas īpašnieka gribai un maksātspējai. Pie tām pieder ar dzīvojamās mājas uzlabošanu un attīstīšanu un šim nolūkam nepieciešamo pasākumu ilgtermiņa plāna sagatavošanu saistītās darbības.
Dzīvokļu īpašnieku Biedrība kā sava maka turētājs.
Praksē, DZīB izdevīgākā sadarbības forma ir mājas finanšu kontole un apsaimniekošanas darbību nodošana citam pārvaldniekam. Kopīpašnieki, nodibinot biedrību izraugās sev tīkami apsaimniekotāju, un tam tiek uzticēts veikt apsaimniekošanas uzdevumu . Šādā sadrabībā DZīB kalpo kā kopīpašnieku lēmējvara, kontroles institūcija un uzkrāto finanšu turētājs. Šāds sadarbības modelis no apsaimniekotāja prasa pilnīgu naudas plūsmas caurspīdīgumu, finanšu atskaitešu gatavošanu. DZīB pienākumos paliek regulāra atskaišu( finašu) kontrole un to izlietojuma uzskaite un lēmumu pieņemšana, pašiem neiesaistoties apsaimniekošanas procesos.
Lai gan DZīB dibināšana un vadība ir sarežģīts process, esiet atbildīgi un nebaidieties! Konsultēties ar mūsu ekspertiem var jebkurā laikā. Mēs esam par darbībām, kas maina esošo situāciju!